تحلیل و معرفی سریال و فیلم‌های‌ مطرح جهان

  • ژانر:درام, علمی تخیلی
  • کارگردان:N/A
  • نویسنده:Russell T. Davies
  • زبان:English
  • ستارگان:Rory Kinnear, T'Nia Miller, Anne Reid, Ruth Madeley
  • مدت زمان:60 دقیقه
  • امتیاز:8.3 از 21,322 رای
  • تاریخ انتشار:24th June 2019
years-and-years

خلاصه داستان:

سریال Years and Years سالها و سالها ما را در دیستوپیایی نه چندان دور غوطه‌ور می‌کند

سریال سالها و سالها Years and Years درام جدید شش قسمتی BBC One اتفاقات سه نسل از یک خانواده منچستری، به نام لاینز را از 2019 تا 2034 دنبال می‌کند. زندگی شخصی درهم تنیده خواهران و برادران صمیمی، استیون (مشاور مالی و با یک خانواده دوست داشتنی، با بازی Rory Kinnear) با همسرش سلست (T’nia Miller)؛ دنیل (راسل تووی)  یک افسر مسکن که با شوهرش رالف مشکلاتی دارد. رزی (مادری مجرد و بامزه، بدون هیچ یک از کلیشه‌های تصور شده – او اسپینا بیفیدا دارد – با بازی روت مادلی) و فعال سیاسی ادیث (با بازی جسیکا هاینز). همراه با فرزندان مختلف و مادربزرگشان موریل (آن رید)، همه اینها در پس زمینه‌ای تیره و تار بازی می‌شود که آینده خیالی (واقع گرایانه) ما را ترسیم می‌کند.

سریال Years and Years اولین مرحله از سفر خود را با موفقیت به پایان رسانده و داستان‌های خود را از زندگی خانواده گسترده لاینز بیان می‌کند. داستان در دوره دوم ترامپ ظهور یک حزب پوپولیست به سبک ترامپ در انگلیس را نمایش می‌دهد به همراه اولین ربات‌های خانگی، مرگ تلویزیون؛ شاه چارلز سوم؛ جنگ داخلی / حمله روسیه به اوکراین، هجوم همراهان پناهندگان به انگلستان و حمله آمریکا با موشک به چین. و جامعه‌ای کاملاً متنوع‌تر و عمدتاً تحمل پذیرتر از جامعه‌ای که امروز در آن ساکن هستیم.

years and years

سریال سالها و سالها نه تنها از طریق دیدن آینده‌ای آشفته در مقابل شما، بلکه همچنین از تماشای چگونگی موج‌های حاصل از اتفاقات متعدد در زندگی این خانواده بسیار مدرن و کاملاً عادی پیش می‌رود.

معرفی، نقد و بررسی دیدنی‌ترین سریال‌ها در کویین مدیا

بعضی اوقات تغییرات کاربردی است: در ابتدای سریال، خواهران و برادران لاینز برای برقراری ارتباط مجبور به ارسال پیام کوتاه و تماس با یکدیگر هستند، در حالی که چند سال بعد همه آنها از طریق یک دستیار مجازی الکسا مانند به نام “Signor” به هم متصل می‌شوند. گاهی اوقات تغییرات اجتماعی تاثیرگذارتر است، مانند اینکه تحولات انتزاعی در سراسر جهان منجر به وقایعی می‌شود که اعضای خانواده را به شدت در معرض خطر قرار می‌دهد.

دیویس داستان لاینز را با صعود سیاسی یک رهبر پوپولیست به نام ویوین رووک، که توسط اما تامپسون بازی می‌شود، در هم می‌آمیزد. اگرچه او فقط با تعداد معدودی از اعضای خانواده مستقیما ارتباط برقرار می‌کند، اما روک جزئی از زندگی آنها می‌شود، او یک علامت و عامل نارضایتی در سراسر کشور است.

با افزایش موفقیت‌های سیاسی روک خانواده لاینز قربانی همان شرایطی می‌شود که رای دهندگان را به آغوش روک سوق می‌دهد. بحران‌های مالی، سیل پناهندگان، اختلاف بین ایالات متحده (به رهبری رئیس جمهور دونالد ترامپ در دوره دوم ریاست جمهوری خود) و چین.

سریال سالها و سالها

در سریال سالها و سالها سرعت تغییر نفسگیر است. دنیل لاینز (راسل تووی) که با رالف (دینو فتچر) ازدواج کرده است، با اوکراینی‌هایی کار می‌کند که به خاطر قوانین ضد LGBTQ، پناهندگی سیاسی درخواست می‌کنند، و مجذوب ویکتور پناهجوی اوکراینی(ماکسیم بالدری) می‌شود. استیون و سلست سعی می‌کنند با افشاگری در مورد هویت بتانی دخترشان کنار بیایند. رزی، یکی از طرفداران اولیه روک، بعد از آنکه کارش را از دست داد، با شدت بیشتری از او حمایت می‌کند. ادیث (جسیکا هاینز)، یک فعال سیاسی، پس از درگیری در خارج از کشور با از دست دادن سلامتی‌اش به خانه بازمی‌گردد. در سال 2011، زمانی که سریال Black Dark Mirror  پخش شد، خالق آن چارلی بروکر مقاله ای برای The Guardian نوشت در مورد اینکه بیشتر دوست داشت این نمایش به چه چیزی برسد. وی نوشت: “ما معمولاً كارهایی انجام می‌دهیم كه فقط 5 سال پیش به سختی برای ما منطقی بود.” قسمت‌های اخیر آن مربوط به سناریوهایی بود که نه فقط در آینده‌ای با حدس و گمان، بلکه در حال حاضر هم وجود دارند: سیستم عامل‌های اعتیاد آور رسانه‌های اجتماعی، هولوگرام، بهره برداری از تصاویر افراد مشهور بدون رضایت آنها و …

در مقابل، سریال سالها و سالها  Years and Years تاریک‌ترین ترندهای دهه گذشته را می‌بیند و آنها را به مدت 5 (یا 15) سال دیگر به منطق می‌رساند. این نقشه نشان می‌دهد که چقدر آسان است برای سیاستمداری مانند روک در راه رسیدن به قدرت با توسل به غرایز بومی گرایانه، اما پوچ، از تمرکز بر شکایات محلی و بحران‌های فاجعه بار جهانی که همه را تهدید می‌کند پرهیز کند و فقط به سخنرانی‌های پرشور بپردازد.

در پایان این مجموعه، ما تا سال 2031 پیش رفته‌ایم، اما انگار پیشامدها در زمان حال اتفاق می‌افتند. اروپا در شعله‌های آتش است؛ ماشین آلات شغل‌ها را می‌خورند. فیلم‌های جعلی مهندسی شده توسط نرم افزار هوش مصنوعی که کلمات نادرست را به دهان شخصیت‌های معروف می‌گذارد.

سریال years and years

سیاست را پوپولیست‌های خام، دلقک‌ها و شارلاتان‌ها در دست می‌گیرند. گیت‌ها فقرا را جداسازی می‌کنند. پناهندگان در اردوگاه‌های خطرناک گیر کرده‌اند. با این وجود این هوشمندی راسل تی دیویس است که او تا حد قابل قبولی اتفاقات دهه آینده را به نمایش گذاشته و آن را با موارد علمی تخیلی بیشتری درگیر می‌کند. بالاخره نوجوانان می‌توانند با تلفن‌های هوشمند خود کاملاً ادغام شوند – چشمان آنها به معنای واقعی کلمه به دوربین تبدیل می‌شوند، انگشت به گوشی و صورت آنها به عنوان میکروفون و زیرلایه مغز به سیم کارت تبدیل می‌شوند. آنها دیگر هرگز تلفن خود را گم نخواهند کرد! اما دولت خواهد فهمید که آنها به چه چیزی فکر می‌کنند.

شوم‌تر، ما همچنین می‌توانیم باور کنیم که یک هیولای نسل کشی کاملاً استتار شده مانند ویوین روک (اما تامپسون) می‌تواند از یک سیستم معیوب و نارضایتی ملت در انتخابات عمومی انگلیس 2029 سواستفاده کند. او این کار را می‌کند و به طور مخفیانه شروع به خلاص شدن از “طبقه زیرین” می‌کند – پناهندگان، مهاجران، بی‌خانمان‌ها (از جمله هزاران نفر که به دلیل تغییرات آب و هوا، سیل و فرسایش ساحل بی‌خانه مانده‌اند).

اکنون شایعات مربوط به “ناپدید شدگان” در واقعیت “امکانات قبلی” رووک تبلور می‌یابد – اردوگاه‌های کار اجباری کثیف و بیماری‌زا، مکان‌هایی که در اصطلاح سرد و ترسناک روک، “طبیعت مجاز است مسیر خود را طی کند.”

این پیامی است که توسط نمایشی منتقل می‌شود که برنامه کوتاه آن بلندپروازی‌های اصلی آن را پنهان می‌کند: آسایش‌های سنتی همه چیزهایی است که ما مجبوریم از آنها استفاده کنیم زیرا اتفاقات بزرگ هر زمان ممکن است رخ دهند.

دیویس راهی جذاب برای کاوش در اوج وحشیانه توتالیتاریسم و پوپولیسم ایجاد کرده است که به آرامی از صفحه نمایش خارج می‌شود و قالب آینده نزدیک به طرز نگران کننده‌ای طنین انداز می‌شود.

لینک های دانلود

مطالب پیشنهادی

نظرات کاربران