تحلیل و معرفی سریال و فیلم‌های‌ مطرح جهان

  • ژانر:درام
  • کارگردان:N/A
  • نویسنده:Hagai Levi
  • زبان:English
  • ستارگان:Jessica Chastain, Oscar Isaac, Sophia Kopera
  • مدت زمان:N/A
  • امتیاز:8.1 از 7,498 رای
  • تاریخ انتشار:12th September 2021
scenes-from-a-marriage

خلاصه داستان:

بازسازی یک نوستالژی

 

مینی سریال صحنه‌هایی از یک ازدواج یکی از سریال‌های تلویزیونی امریکایی است که برای شبکه تلویزیونی HBO  (یک شبکه تلویزیونی زیر مجموعه شبکه رسانه‌ای وانر) با بازی اسکار آیزاک و جسیکا چستین تهیه شده است.

این سریال بازسازی یک مینی سریال قدیمی به همین نام است که در سال 1979 اینگمار برگمان فیلم ساز سوئدی یک مینی سریال به نام صحنه‌هایی از یک ازدواج را جلوی دوربین می‌برد که بعدها یعنی در سال 2021 توسط هاگای لوی فیلم ساز امریکایی بازسازی می‌شود.

مینی سریال صحنه‌هایی از یک ازدواج اولین بار  در 12 سپتامبر 2021  از شبکه HBO  پخش شد.

شاید تعداد خیلی کمی از آثار سینمایی و تلویزیونی بوده‌اند، که توانسته‌ باشند، صحنه‌های رمانتیک  دو فرد عاشق را به تصویر بکشند.

اما در دهه 70 میلادی اینگمار برگمان توانست این اتفاق خوشایند را به خوبی جلوی دوربین بیاورد، شخصیت‌هایی که عاشق می‌شوند و یا در یک آن از عشق فارغ می‌شوند.. یوهان (آرلند جوزفسون) و ماریان(لیو اولمان) به عنوان یک زوج شاد و عاشق برای مصاحبه با یک مجله دعوت می‌شوند. واضح است که مشکلی بر سر راه این عشاق به وجود خواهد آمد اما مخاطب خیلی دوست ندارد که این باور را بپذیرد. تا اینکه یوهان اعتراف می‌کند که عاشق زنی دیگر است. در این میان واکنش ماریان بسیار حساس و قابل تامل است. او بدون آنکه خم به ابرو بیاورد و یا فریاد بزند با تامل به حرف‌های یوهان گوش می‌دهد.

مینی-سریال-صحنه‌هایی-از-یک-ازدواج

او حتی به یوهان کمک می‌کند تا وسایل خروجش را جمع ‌آوری کند و این هست یکی از آفرینش‌های مرتبط با تضادهای رمانتیکی که شاید تنها از دست اینگمار برگمان سوئدی امکان پذیر بود.

اما در نسخه بازسازی شده مینی سریال صحنه‌هایی از یک ازدواج  باید گفت که صحنه‌های عاشقانه بسیار جسورانه عمل کرده‌ است و هاگای لوی در مقام یک کارگردان، تهیه کننده و نویسنده توانسته تا حدودی به قوس روایی نسخه اصلی وفادار باقی بماند.

ولی گاهی به دلیل شرایط زمانی نسخه دچار تغییراتی می‌شود که اثر لوی تغییرات مملو از بار فرهنگی را اعمال می‌کند که در نهایت با بازی زیبای اسکار آیزاک و جسیکا چستین اثر زیبایی خلق شده است.

البته در نسخه جدید یک تغییر اساسی وجود دارد و آن جا به جایی شخصیت‌هاست. در اثر بازسازی شده این جاناتان ( با بازی آیزاک) هست که مراقبت از بچه‌ها را بر عهده می‌گیرد و بر عکس این میرا ( با بازی چستین) هست که اکنون شریک خیانتکار شده است.

در هر صورت نمایش اساسا یک درام مجلسی است.یعنی بسیاری از تلاش‌ها برای تنوع بخشی اثر و یا شاید هم متناسب با زیبایی‌های بصری و یا فرهنگی است.

اگرچه در قسمت اول به دیدگاه چند همسری پرداخته می‌شود اما سراسر فیلم سر سختانه تک همسری را ستایش می‌کند. حتی اگر شریک عاطفی کسی دیگری را برای خود انتخاب کند و یا در نهایت خیانت کند.

جاناتان یک پروفسور است و تلاش برای پیکربندی ایمان او نسبت به وفاداری و یا همان تک همسری بی نتیجه است و یا موضوع مالی و پولی شخصیت اسرائیلی که میرا به خاطرش شوهرش را ترک کرده است، آنقدر قوت ندارند تا بتوانند هر نوع ویژگی شخصیتی و یا ملیتی یا نژادی را به بیننده ابراز کنند.

لوی کارگردان اثر بیشتر در تغییر نقش‌های اصلی موفق بوده است و به کمک دیالوگ‌های توانسته است، فضای مدرن را در اثر خود به نمایش بگذارد و حتی طرح داستان لوی به شاهکار برگمان نزدیک است اما در هیچ نقطه‌ای از فیلم هیچکدام از شخصیت‌ها بار سنگینی را به عنوان نماینده جنسیت خود به دوش نمی‌کشند.

اگرچه بازسازی صحنه‌های ازدواج از لحاظ احساسی به قدرت و شدت برگمان نیست اما تا حد زیادی موفق عمل کره است.

در هر صورت بزرگ‌ترین موفقیت‌های فیلم صحنه‌هایی از یک ازدواج اثر لوی به خاطر تخطی از نسخه اصلی نیست؛ بلکه برعکس به خاطر وفاداری به روایت اصلی بسیار خوب عمل کرده است و به دل مخاطب می‌نشیند.

 

 

 

 

لینک های دانلود

مطالب پیشنهادی

نظرات کاربران