تحلیل و معرفی سریال و فیلم‌های‌ مطرح جهان

  • ژانر:اکشن, درام
  • کارگردان:Kihachi Okamoto
  • نویسنده:Shinobu Hashimoto , Kaizan Nakazato
  • زبان:Japanese
  • ستارگان:Tatsuya Nakadai, Michiyo Aratama, Yûzô Kayama, Yôko Naitô
  • مدت زمان:120 دقیقه
  • امتیاز:8.0 از 9,454 رای
  • تاریخ انتشار:1st July 1966
-poster-The-Sword-of-Doom

خلاصه داستان:

فیلم شمشیر عذاب شاهکار مشترک کیهاچی اوکاموتو و تاتسویا ناکادای

رینوسوکه (تاتسویا ناکادای) یک سامورایی بی‌رحم است که شب قبل از یکی از مسابقه‌های مهم‌اش در مدرسه‌ی شمشیرزنی، با درخواست همسر رقیبش، مبنی براین‌که از مسابقه صرف‌نظر کند، مواجه می‌شود. او در ازای این درخواست، بودن با زن را طلب می‌کند و زن نیز این موضوع را می‌پذیرد، رینوسوکه زن را به دست می‌آورد و در مسابقه همسر زن را نیز می‌کشد.

داستان جذاب فیلم شمشیر عذاب در همان دقایق ابتدایی فیلم تمام و کمال تعریف می‌شود و پس از رخ دادن اتفاق بزرگ، همه‌ی عوامل در خدمت عذاب‌های رینوسوکه هستند. او که برای خود مقام و منصبی داشته، از همه‌جا طرد شده و زنده‌گی نکبت‌باری دارد، پس برای پول در آوردن با یک گروه از سامورایی‌های دیگر، دست به آدم‌کشی می‌زند، او از مقام یک ارباب و شمشیرزن قهار، به مقام یک دله‌دزد و آدم‌کش دون‌پایه رسیده است.

در یکی از سکاسن‌های درخشان فیلم، بناست تا گروه دست به کشتن شخصی خاص بزنند، آنها در میانه راهی خلوت و برفی، موفق به متوقف کردن آن شخص و حمل‌کننده‌هایش می‌شوند، رینوسوکه که هم‌چنان خود را برتر از دیگران می‌داند، جدا از گروه حرکت می‌کند. اما آن‌ها به ناگاه متوجه می‌شوند که به اشتباه استاد مدرسه شمشیرزنی آن شهر را متوقف کرده‌اند. پس دیگر چاره‌ای نیست تا جنگی عمیق سربگیرد، جایی که استاد شمشیرزنی با بازی درجه یک توشیرو میفونه در زیر بارش شدید دانه‌های برف و در پیاده‌سازی بی‌نظیر کیهاچی اوکاموتو از صحنه‌ی درگیری،  همه‌ی افراد گروه را می‌کشد و رینوسوکه را که آن‌طرف‌تر ایستاده نمی‌بیند.

رینوسوکه با بازی درخشان تاتسویا ناکادای در گوشه‌ای ایستاده و اکنون خود را یک دائم‌الخمر و دزد می‌داند، جرات این را پیدا نمی‌کند که با استاد مقابله کند، زیرا اقتدار و پای‌بندی استاد را به وضوح دیده است و با این‌که می‌داند(خود استاد اذعان کرده است) روش شمشیرزنی خاصش را استاد بلد نیست، اما دستش روی شمشیر می‌لرزد، نه برای آن‌که شمشیرزنی بلد نیست، بلکه برای آن‌که تمام اصول و قواعد را زیرپا گذاشته و تبدیل به آدمی بی‌قید و بند شده، آدمی که تنها به شمشیرش اعتماد دارد و شمشیرش نیز تنها به کشتن، و اینجاست که درستی و صلابت استاد باعث لرزش دست رینوسوکه‌ی قهار روی شمشیرش می‌شود. جایی که اصالت و انسانیت از دست رفته است.

این تکه‌ای از فیلم شمشیر عذاب

شاهکاری تمام‌قد از کیهاچی اوکاموتو است.

به قلم: “عباس نصراللهی”

لینک های دانلود

مطالب پیشنهادی

نظرات کاربران