تحلیل و معرفی سریال و فیلم‌های‌ مطرح جهان

  • ژانر:درام
  • کارگردان:Chloé Zhao
  • نویسنده:Jessica Bruder , Chloé Zhao
  • زبان:English
  • ستارگان:Frances McDormand, Gay DeForest, Patricia Grier, Linda May
  • مدت زمان:108 دقیقه
  • امتیاز:7.6 از 13,473 رای
  • تاریخ انتشار:19th February 2021
Nomadland

خلاصه داستان:

فیلم Nomadland و فرانسیس مک دورمند در پرتره صمیمی و گسترده کلویی ژائو

فیلم Nomadland ترکیبی کاملاً مستند و داستانی دارد، مانند The Rider فیلم قبلی کارگردان. این فیلم ملایم، دلسوزانه و پرسشگر درباره روح آمریکایی است. ژائو با هنرمندی و ظرافت، افراد غیرحرفه‌ای را به قصه‌ای تخیلی مبتنی بر یک زن خوش خلق، مدبر و میانسال که با بازی فرانسیس مک دورماند ساخته شده، وارد می‌کند. با یک اجرای محوری، دقیق و حماسی Namadland به شما یادآوری می‌کند یک فیلم چقدر می‌تواند خود زندگی باشد در صورتی که شرایط اجازه دهد.

این شرایط، در این مورد عناصر اساسی داستان، بازیگر و مفسر هستند: در اینجا، هر سه در یک مجموعه متعالی قرار می‌گیرند و بینندگان را به تجربه‌ای دعوت می‌کنند که همزمان که از نزدیک مشاهده می‌شود گسترده، مالیخولیایی و به طرز با شکوهی رها است.

ابزار احساسی که از طریقش این انگیزه‌های رقیب و مکمل را به دست می‌آورند، فرانسیس مک دورمند باشکوه است که بیوه‌ای به نام فرن را بازی می‌کند. این عملکرد آرام و خودآگاه ممکن است بهترین عملکرد در زندگی حرفه‌ای او تاکنون باشد. با شروع فیلم Nomadland، فرن در حال ترک خانه خود در Empire جایی است که معدن محلی گچ بسته و به دنبال آن کل شهر تعطیل شده است. وی با داشتن گزینه‌های شغلی کمی، با یک ون برای پیوستن به تعداد فزاینده آمریکایی‌های میانسال و مسن‌تر که به دلیل ضرورت یا روحیه آزاد، به عنوان کارگران مهاجر فصلی در سراسر کشور کار می‌کنند، راهی شرکت آمازون می‌شود.

بر اساس کتاب جسیکا برودر 2017، سرزمین آواره‌ها Namadland گروهی از عشایر در زندگی واقعی را تفسیر می‌کند و این ترکیبی از بازیکنان حرفه‌ای و غیرحرفه‌ای ویژه نویسنده-کارگردانکلویی ژائو است که تعادل زیبایی فیلم با شکوه و عظمت واقعی سینمای کلاسیک  را با ظرافت قابل تحسین تنظیم می‌کند.

ژائو همانطور که در فیلم موفقیت آمیز “سوارکار” خود انجام داد، درک غریزی از مناظر و مردمی را که در آن زندگی می‌کنند دارد: در اینجا، همان چشم اندازهای گسترده‌ای که نویسندگانی مانند جان فورد و هنری هاتاوی با این همه شجاعت هژمونیک سرمایه گذاری کرده‌اند، به عنوان زمینه‌ای برای شکل جدید و کمتر آرمان‌گرایانه، استفاده کرده است.

این بدان معنا نیست که سفر فرن بسیار کم نظیر است. او در یک جا گفت: “من بی خانمان نیستم، فقط خانه به دوشم.” در طول فیلم Nomadland، مک دورماند انتظارات روایی درباره انگیزه‌های فرن را به تصویر می‌کشد: او هر کاری که در دست دارد، خواه برداشت چغندر در نبراسکا یا کار در Wall Drug در داکوتای جنوبی، هم معمایی و هم شفاف است. (از جمله اتفاق‌های غیرمنتظره “Nomadland” دوستانی است که فرن در این راه پیدا می‌کند، از جمله عشایر نامرئی در زندگی واقعی، لیندا می و سوانکی.) این فیلم به شما نشان می‌دهد که همراه با سختی و خستگی، آرامشی در این شیوه زندگی وجود دارد، حتی نوعی سرخوشی – بدون بار یک خانه و دارایی، که می‌توان یک آزادی باشکوه و بسیار آمریکایی را تجربه کرد

فرانسیس مک دورماند که در حاشیه‌های با شکوه وسترن‌های صفحه عریض فیلمبرداری شده است، دوربین را با ترکیبی کاملاً خلع سلاح کننده از خود اثر بخشی و فرماندهی نگه می‌دارد – با همان طبیعت گرایی کاریزماتیک که چند سال پیش برای “سه بیلبورد بیرون از ابینگ، میسوری” ظاهر شد.

وقتی او با یک همسفر ساکت و حساس به نام دیو روبرو می‌شود، وسوسه قابل لمس است (هر چه نباشد، او توسط دیوید استراتایرن بازی می‌شود). اما مهمتر از همه، این سفر بصری سرسبز و از لحاظ عاطفی پیچیده به خاطر خودش خوشحال کننده است زیرا مک دورماند و ژائو مخاطب را به دنیایی می‌کشانند که برای بسیاری پنهان مانده است: نابسامانی اقتصادی شدید.

این لحن رویایی و احساسی زیرکانه بسیار دشوارتر از آن است که به نظر می‌رسد، و این ادای احترامی به سازندگان فیلم است که هرگز اجازه نمی‌دهند قهرمان خود را تسلیم خود ترحم زدگی کند. آمریکایی که ما در فیلم Nomadland می‌بینیم گسترده و باز است و برای همیشه به سمت افق‌هایی کشیده می‌شود که توسط جوشوا جیمز ریچاردز، فیلمبردار با شکوه تمام به تصویر در آمده است.  اما این آمریکا همچنین می‌تواند یک جهان شگفت آور کوچک باشد، جایی که فرن مدام با همان افرادی روبرو می‌شود که بسته به فصل به همان مکان‌ها برای جستجوی کار می‌روند.

فیلم Nomadland شاد و غمگین است، سر به فلک کشیده و زمینی و غیر احساساتی. زیر دست مطمئن ژائو، آنچه به عنوان لحنی شعرانه آغاز می‌شود متبحرانه‌ ما را به یک سرود وجد انگیز متصل می‌کند تا عناصری که ما را بهم پیوند می‌دهند – با یکدیگر و به یک جهان طبیعی شکننده و سرسختانه پایدار که در آن با هم تنها زندگی می‌کنیم، را درک کنیم.

 

لینک های دانلود

مطالب پیشنهادی

نظرات کاربران