تحلیل و معرفی سریال و فیلم‌های‌ مطرح جهان

  • ژانر:کمدی, درام, رمانتیک
  • کارگردان:Wolfgang Becker
  • نویسنده:Bernd Lichtenberg, Wolfgang Becker , Achim von Borries , Henk Handloegten , Chris Silber
  • زبان:German, English, Russian
  • ستارگان:Daniel Brühl, Katrin Saß, Chulpan Khamatova, Maria Simon
  • مدت زمان:121 دقیقه
  • امتیاز:7.7 از 137,320 رای
  • تاریخ انتشار:14th May 2004
goodbyeleninposter

خلاصه داستان:

فیلم خداحافظ لنین! خلاصه سیاست و تاریخ اخیر اروپای شرقی یک مستند نیست بلکه یک فیلم داستانی شخصیت محور است.

عشق زمان را متوقف می‌کند. فیلم خداحافظ لنین سرودی در مورد زندگی، عشق و انقلاب است. یک نغمه دلنواز که دشواری جدا شدن از یک عشق را تداعی می کند، که به ما آسیب می‌رساند، اما باید آن را ترک کنیم. سرودی از زمان دیگر، یا تابستان دیگری برای یان تیرسن…

برلین اکتبر 1989. دیوار در حال سقوط است. جهان از سال 1949 در برلین شرقی غرق در سوسیالیسم شده است. ما با الكساندر (دانیل برول) ملاقات می‌كنیم كه از كودكی آرزو داشت كیهان نورد شود. پدرش به غرب فرار كرد و او، خواهرش و مادرش را رها كرد. مادر وی، کریستین (کاترین ساس) به الگویی از سوسیالیسم تبدیل شد. او با وطنش ازدواج کرد و مظهر صدای مردم و مام میهن است.

به طور کلی توافق شده است که تنها زمانی که باید دروغ بگویید، نجات کسی از آسیب دیدن است. در فیلم جذاب و دیدنی ولفگانگ بکر خداحافظ لنین! پسری برای نجات مادرش از مرگ به مادرش دروغ می‌گوید و این دروغ بسیار فریبنده است که به تدریج زندگی او را تسخیر می‌کند. اکثر کمدی‌های فیلم شامل شخصیت‌هایی است که برای فرار از شناسایی، خود را تغییر می‌دهند – قهرمان جوان فیلم بکر نه تنها در ظاهر، بلکه باید یک فرهنگ کامل را جعل کند و فشار آن خنده دار و عمیقا تکان دهنده است.

سال 1989 است، آلمان همچنان تقسیم شده و انقلاب در راه است. الکس (دانیل برول) با خواهر و مادرش، کریستین، عضوی متعهد در حزب از زمان فرار شوهرش به غرب، با کنار گذاشتن او و فرزندان در برلین شرقی کمونیست زندگی می‌کند. یک شب کریستین در جریان تظاهرات خیابانی شاهد دستگیری الکس بود. او دچار حمله قلبی می‌شود و به کما می‌رود. هشت ماه بعد او بیدار شد، گرچه پزشکان به الکس هشدار دادند که هر شوک ناگهانی ممکن است برای سیستم سلامتی شکننده او مهلک باشد. به عنوان مثال، بیان کردن از بین رفتن سوسالیسم ایده خوبی نیست. و مهم‌تر از هر چیز، به فرو ریختن دیوار برلین اصلا اشاره نشود.

بنابراین الکس بلافاصله شروع به مخفی کردن واقعیت‌های اتحاد مجدد آلمان، تغییر دکوراسیون اتاق خواب مادرش به سبک بی‌عیب و نقص گذشته و خانواده و همسایگان را مجبور به استفاده از لباس‌های قبل از “غرب زدگی” می‌کند.

ولفگانگ بکر، فیلمنامه نویس / کارگردان، اجازه نمی‌دهد که داستان بیش از حد شیرین شود و در فیلم لطافت و صداقت غیرمنتظره‌ای وجود دارد. برول و ساس هر دو قانع کننده و جذاب هستند و همین امر در مورد بازیگر زن چولپان خاماتووا نیز وجود دارد که به عنوان یک پرستار دانشجوی دلسوز در ابتدا به الکس کمک می‌کند و سپس او را متقاعد می‌کند که اقدام متفاوتی انجام دهد.

فیلم خداحافظ لنین! یک کمدی است، اما یک کمدی عجیب و غریب است. عجیب و غریب، زیرا هرگز کاملاً به خود فریبی که باعث می‌شود کریستین ابتدا از رژیم کمونیستی حمایت کند، نمی‌پردازد. بسیاری از مردم از طریق ترس، جاه طلبی یا تدبیر از آن حمایت می کردند اما آیا کسی واقعاً آن را دوست داشت و به آن ایمان داشت؟ صحنه‌های ریختن شادی‌آور برلین شرقی و شادمانی مردم بر روی دیوار خراب شده هنوز در ذهن ما تازه است.

فیلم خداحافظ لنین! دفاع از GDR (جمهوری دموکراتیک آلمان) نیست، الکس و خواهرش آریان، از دیدن از هم پاشیده شدن آن خوشحال هستند. حساسیت اساسی روانشناختی در این کمدی شاید بیش از سیاسی باشد. چند نفر از ما به والدین خود دروغ می‌گوییم، وانمود می‌کنیم جهانی هنوز وجود دارد که آنها به آن اعتقاد دارند اما مدتهاست که از آن دور شده‌ایم؟ و آیا این دروغ‌ها بر اساس عشق یا بزدلی است؟

ممکن است فیلم کمی کشدار و طولانی به نظر برسد، اما حداقل به خاطر دو چیز از کارگردان ولفگانگ بکر تشکر می‌کنیم. اول این که استعداد دانیل برول را برای عموم مردم آشکار و دوم این که یکی از زیباترین صفحات تاریخ را رونویسی کرد و برای رونویسی آن از طریق عشق پسری به مادرش به تاریخ نقب زد.

فیلم خداحافظ لنین به جای اینکه با یک مونولوگ یا تصویری کوبنده به پایان برسد، الکساندر و کریستین را نشان می‌دهد که بی سر و صدا می‌پذیرند که جهان در حال تغییر است و در نهایت آنها همیشه نمی‌توانند از یکدیگر در برابر نیروهای سیاسی یا شخصی بیرونی محافظت کنند.

لینک های دانلود

مطالب پیشنهادی

نظرات کاربران