تحلیل و معرفی سریال و فیلم‌های‌ مطرح جهان

  • ژانر:کمدی, درام
  • کارگردان:Thomas Vinterberg
  • نویسنده:Thomas Vinterberg , Tobias Lindholm
  • زبان:Danish, Swedish
  • ستارگان:Mads Mikkelsen, Thomas Bo Larsen, Magnus Millang, Lars Ranthe
  • مدت زمان:117 دقیقه
  • امتیاز:8.1 از 5,103 رای
  • تاریخ انتشار:18th December 2020
MadsMikkelsen-another-round

خلاصه داستان:

فیلم یک دور دیگر بهترین ساخته توماس وینتربرگ

فیلم یک دور دیگر another round اثر جدید توماس وینتربرگ، با این جملات از کی‌یر کگور، فیلسوف دانمارکی، آغاز می‌شود که تمام فیلم سعی در تشریحش دارد: جوان بودن چیست؟ یک رویا.  عشق چیست؟ ارزش آن رویا.. ایده اصلی فیلم این است: مدام نوشیدن و این کار را نه اجباری بلکه به عنوان یک عمل ماجراجویانه آگاهانه انجام دادن. نوشیدن باعث آرامش بیشتر شخص شده و احساس اعتماد به نفس بیشتری پیدا می‌کند! پر جنب و جوش‌تر و خوش اخلاق و پرحرف!

به نظر می‌رسد همه چیز آماده برای غوطه‌ور شدن در موضوعی است که فقط می‌تواند به فاجعه ختم شود. ما می‌دانیم که اندکی نوشیدن باعث خوشرویی، صمیمی بودن، سرگرم شدن و هوشیاری می‌شود و انجام زیاد این کار زندگی را به طریقی خراب می‌کند.

در فیلم یک دور دیگر مارتین (مدس میکلسن)، یک معلم در کپنهاگ، زندگی حرفه‌ای و شخصی خود را با تنبلی و بی‌میلی دنبال می‌کند. وقتی در مدرسه است بی‌تفاوت و وقتی در خانه است عملا تنهاست. همسرش، آنیکا (ماریا بونوی) تا دیر وقت کار می‌کند و معمولاً مدت زیادی بعد از بازگشت او از مدرسه به خانه می‌آید. پسرانش، کسپر (سیلاس کورنلیوس وان) و جوناس (مگنوس شوروپ)، حتی در زمان حضور او مانند تمام پسران نوجوان، در اصل لاک پشت‌های دو پا با گوشی‌های هوشمند هستند.

نزدیکترین ارتباط مارتین با دوستان معلمش، تامی (توماس بو لارسن)، نیکولاژ (مگنوس میلانگ) و پیتر (لارس رانته) است که مانند او و بسیاری از همسالانشان احساسات برزخی و مبهم میانسالی را دارند.

نیکلاژ پیشنهاد می‌کند برای مقابله با این احساسات، نظریه روانپزشک نروژی را به آزمایش بکشند. Skårderud معتقد است که معلق بودن در 0/05٪ الکل خنک به افراد کمک می‌کند تا آرام و سرخوش بمانند، بنابراین توانایی آنها را برای زندگی به طور کامل افزایش می‌دهد. این به اندازه یک یا دو لیوان شراب است و او می‌گوید که مردم باید در آن سطح بنوشند و آن را حفظ کنند: اگر این کار را انجام دهی، آرام‌تر و متین‌تر و موزیکال و گشاده‌رو‌تر و شجاع‌تر هستی. مارتین و دوستانش توافق می‌کنند در طول روز که به مدرسه می‌روند این را به عنوان یک آزمایش امتحان کنند و نتایج را به گونه‌ای ضبط کنند که گویی در حال تهیه یک مقاله علمی پژوهشی هستند.

ما مشتاقانه مشاهده می‌کنیم که الکل مارتین را دگرگون می‌کند و در یک صحنه پر جنب و جوش او به دانشجویان خود می‌آموزد که روزولت و چرچیل (هر دو موافق نوشیدن الکل) رهبران بهتری نسبت به هیتلر بودند که الکل نمی‌خورد. مارتین اعتماد به نفس خود را که برای مدت‌ها از دست داده بود پیدا می‌کند و کلاس‌های درسش مشتاقانه و پر شور دنبال می‌شوند و رابطه او با خانواده بهبود می‌یابد. نوشیدن باعث می‌شود که حال این چهار دوست خوب باشد، بنابراین گروه به این دلیل تصمیم به نوشیدن بیشتر برای دست یافتن به حال بهتر می‌گیرند.

فیلم یک دور دیگر به عنوان یک دنباله معنوی The Commune، درام وینتربرگ در سال 2016 عمل می‌کند. مارتین و دوستانش بیش از حد به الکل به عنوان پاسخی برای مشکلات موجود اهمیت می‌دهند. آنها بدون اینکه کاملاً بپذیرند که نوشیدن روزانه در طول زمان منجر به خوادث و اتفاقات ناخوشایند می‌شود، به نوشیدن ادامه می‌دهند.

توماس وینتربرگ، با وجود همه تراژدی‌ها و تخلفاتی که در سرتاسر این فیلم رخ می‌دهد، از تاریکی دور می‌شود. فیلم سبک است و به طرز شگفت انگیزی شادی آور است .وینتربرگ و لیندولم نشان نمی‌دهند كه نوشیدن گناه است بلکه آشامیدن به دلایل اشتباه گناه است. اما فیلم another round قضاوت نمی‌کند. بلکه فقط نظاره‌گر است. توماس وینتربرگ زندگی حرفه‌ا‌‌‌ی خود را صرف سنجش رفتار محیطی انسان کرده است، در The Commune  Submarino یا The Hunt، که آخرین همکاری او با میکلسن، جایی که دانمارکی بزرگ در نقش یک مرد مهربان به دروغ متهم به جنایات ناگفتنی قرار گرفت.

 

مدس میکلسن، کاریزماتیک و قدرتمند

به عنوان یكی از بازیگران برجسته جهان، مدس میكلسن نقطه شیرینی بین حسرت و شادی در مارتین را پیدا می‌كند، جایی كه شادمانی‌های او صادقانه و درست است، در حالی كه از صورتش به عنوان پوششی برای شیطنت‌های عمیق‌تر و اختلافات عاطفی استفاده می‌كند، غم و اندوه که به اندازه سعادت برای نوشیدن، در صورتش گسترش می‌یابد، در لبه چشم‌های او آویزان است. این اجرای متعادل کننده با یک انفجار عصبانیت و در نهایت عزاداری به اوج خود می‌رسد.

آنچه دور دیگر تا لحظات پایانی خود نشان می‌دهد، جایی که آکروبات‌های ناگهانی و خیره کننده مدس میکلسن به مخاطب یادآوری می‌کند که قبل از بازیگری او یک رقاص و ژیمناست بود، این است که اوقات خوب بخشی از چرخه زندگی ما است: آنها می‌آیند و می‌روند، سپس دوباره برمی‌گردند، و بهتر از این است که همیشه در اوقات خوب زندگی کنیم. -بدون مکث یا وقفه- چشم انداز همه چیزهایی را که زندگی می‌تواند ارائه دهد، به ویژه خودشناسی و خودنگری را از دست می دهیم.

در اینجا شادی و مالیخولیا دست به دست هم می‌دهند، شریک ما در رقص زندگی هستند همانطور که یک نوشیدنی پرمایه  ضمیمه لذت‌های زندگی است.

به نظر می‌رسد بسته به رابطه و سابقه خود با الکل، مخاطبان پیام متفاوتی از فیلم بگیرند. آیا این فیلم خنده دار است، یا غم انگیز است؟ آیا فقط یک سرگرمی سبک است، یا نشانی‌یابی اساسی به موضوعی وحشتناک‌تر؟  وینتربرگ و نویسنده فیلم نامه توبیاس لیندولم، بیشتر مشاهدات مربوط به تاثیرات الکل را به نگاه‌های تلخ و شیرین چهار مرد تبدیل می‌کند که لحظه‌ای دوباره زندگی را احیا می‌کنند.

اجرای عالی بازیگران و لحن واقع گرایانه، فیلم یک دور دیگر را به رغم فرضیه ضد اجتماعی‌اش، به طرز  عجیبی قابل لمس می‌کند. در مرکز فیلم، سفر مارتین در بحران وجودی خود است. عملکرد میکلسن قابل توجه است زیرا او شخصیتی سمپاتیک و قابل لمس را ایجاد می‌کند. او یک مرد مهربان، سخت کوش، باهوش و دارای یک زندگی کامل است که قدرت ابتدایی خود را در جایی از راه از دست داده است. مارتین در نهایت با شیاطینی روبرو می‌شود که هرگز نمی‌دانست در درون او هستند، نبردی که ممکن است برای آن آماده نباشد. فیلم another round یک داستان هشدار دهنده درباره چالش‌های یافتن دوباره خود، پس از سالها آهسته و پیوسته نادیده گرفتن و تا حدی سرکوب کردن امیدها و رویاهای جوانی است. در دنیایی که به نظر می‌رسد رویاهای جوانی در میانسالی باید متوقف شود، این فیلم مانند یک دعوت برای اوج گرفتن احساسات ناب و خالص جوانیست.

لینک های دانلود

مطالب پیشنهادی

نظرات کاربران